Jak vybrat vrtačku

jak vybrat vrtačkuRuční elektrická vrtačka je nářadí, které najde rozmanité uplatnění jistě i u vás. Ale jakou vybrat? Vrtaček je několik druhů, proto se pojďme společně podívat, jak se vlastně vrtačky dělí a podle čeho správně vrtačku vlastně vybrat. Základní funkcí elektrické vrtačky je především vrtání, dále pak šroubování, sekání a také broušení pomocí brusných kotoučů.

Využití vrtačky

Na trhu naleznete celou řadu vrtaček od nejlevnějších z různých prodejních řetězců víceméně „na jedno použití“ až po vrtačky pro profesionály. Doporučujeme Vám se důkladně zamyslet, k čemu budete vrtačku nejčastěji používat a jak moc ji budete zatěžovat.

Rozdělení vrtaček

 • Diamantové vrtačky

  Jsou ideální pro náročné elektrikářské, instalatérské nebo topenářské práce. Je vhodná, vrtáte-li zejména do materiálu jako beton, přírodní kámen, kabřincové cihly a vyztužený beton.

 • Pravoúhlé vrtačky

  Jsou určeny pro profesionální provoz na těžko dostupných místech. Ovládání Vám usnadní kompaktní lehká konstrukce a tvar spínače.

 • Příklepové vrtačky

  Využijete pro vrtání do zdí, cihel, betonu, kamene a podobných tvrdých materiálů. U většiny příklepových vrtaček lze příklep vypnout a vrtačku tak použít k vrtání např. do kovu nebo dřeva.

 • Rotační vrtačky

  Jsou vrtačky bez příklepu, určené k vrtání do kovu, plechu nebo dřeva.

Doporučení k výběru vrtačky

Prvně se rozhodněte, jestli máte zájem o hobby nebo profesionální elektrickou vrtačku. To Vám pomůže určit cenový rozsah, kolik budete do vrtačky investovat. Je dobré se poradit s někým, kdo má větší praktické zkušenosti s více značkami.

Hitachi DV20VB2
Hitachi DV20VB2

Pokud uvažujete jako většina kutilů, tak se z důvodu finančních úspor snažíte pořídit univerzální pomocníky s co nejvšestrannějším využitím. V případě vrtaček to znamená, že většina lidí hledá vrtačku, která zvládne vyvrtat díru do železa, umí šroubovat, díky příklepu si poradí s vrtáním do zdi, a ještě bude osekávat betonové monolity. Teoreticky je to správně. Avšak díky tomu, že máte univerzální nářadí, které není stavěno primárně na danou činnost, dochází pak k rychlejšímu opotřebení vrtačky, ne zcela přesné práci, k většímu úsilí a většímu výdaji energie z Vaší strany. Čili, pokud vrtačku použijete jen občas a pokaždé na jinou práci, tak ano, zvolte vrtačku s co nejvšestranějším využítím, např. Hitachi FDV16VB2.

Ale, jestli používáte nebo hodláte používat vrtačku častěji, přilkoňte se raději k tomu, že si pořídíte vrtačku určenou převážně na zamýšlenou činnost (do truhlářských nebo kovo dílen Hitachi DV18V nebo ještě lépe Hitachi DV20VB2(S) pro vrtání v těžko dostupných místech). Budete pak více spokojeni s nákupem i s odvedenou prací.

Vrtačky stejně jako spoustu jiného nářadí zakoupíte výhodně na StavbaOnline.cz pohodlně přes internet a s dopravou až k Vám. Zobrazit všechny vrtačky Hitachi.

Podobné články:

Jak vybrat vrtačku

Hodnocení 5/5 na základě 37 uživatelských hodnocení.

3 thoughts on “Jak vybrat vrtačku

 • 27.6.2015 v 10:31
  Permalink

  Elektrické nářadí je na ústupu, čím dál více se prosazuje aku nářadí, aku vrtačky s příklepem, aku kladiva sds plus , aku pily atd. Preferuji značku Hitachi
  – voltáž M12 M14 M18 M28 široký sortiment
  -bez uhlíkový motor – nežere energii
  -baterie až 5Ah
  -veliký kroutící moment
  -výborné držení stroje
  Nakoupil jsem na http://www.hitachixxl.cz

  Odpovědět
 • 30.10.2016 v 14:46
  Permalink

  Dobrý den, pokud někdo hledá příznivé ceny, rád bych doplnil eshop https://www.hitachixxl.cz, je tam opravdu obrovský výběr. A já, jelikož se ve vrtačkách moc nevyznám, jsem si od nich nedal poradit. Nakonec jsem také koupil Hitachi, univerzálnější a vážně paráda. :-) tak jednoduchou manipulaci jsem nečekal

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *